Homeآموزش های ثبتیثبتی و حقوقیآیا میدانید؟آموزشآیا میدانید؟میدونی می شه به مالیات قطعی اعتراض کرد یا نه؟

میدونی می شه به مالیات قطعی اعتراض کرد یا نه؟

می توان به مالیات قطعی اعتراض کرد یا خیر ؟

برابر ماده ۲۵۱ قانون مالیات های مستقیم هم مالیات دهنده و هم اداره امور مالیاتی می توانند تا یکماه بعد از تاریخ ابلاغ رای قطعی هیات حل اختلاف مالیاتی مدعی بشوند که قوانین و مقررات رعایت نشده باشد و به شورای عالی مالیاتی شکایت کنند و خواستار تجدید رسیدگی به موضوع شوند .
حالا اگر این مهلت یک ماهه گذشته باشد و مالیات دهنده یا اداره مالیات اعتراضی نکرده باشد و یا بعد از این یک ماه مدارکی به دست بیاد که بتواند نتیجه رای را به نفع خودش تغییر بدهد ، بنابر ماده ۲۵۱ ؛

این ماده در مورد مالیات های مستقیم و غیر مستقیم قطعی شده است و در مرجع دیگری قابل طرح نیست یعنی طبق قانون تمامی مراحل را پشت سر گذاشتند و همچنین به استناد مدارک و دلایل کافی ادعای غیر عادلانه بودن مالیات قطعی شده را دارید .

راه حل این است که درخواست را طی نامه ای به وزیر اقتصاد و دارایی مبنی بر شکایت و تقاضای تجدید رسیدگی بنویسید و وزیر اقتصاد و دارایی با اختیارات خود پرونده مورد نظر را به هیئت ۳ نفره ، به انتخاب خودش می دهد تا بررسی شود .
رای اون هیات به اکثریت آرا قطعی و لازم الاجرا  است و جای هیچگونه اعتراض و بررسی دیگری در سازمان امور مالیاتی وجود ندارد .


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.