می توان به مالیات قطعی اعتراض کرد یا خیر ؟

برابر ماده ۲۵۱ قانون مالیات های مستقیم هم مالیات دهنده و هم اداره امور مالیاتی می توانند تا یکماه بعد از تاریخ ابلاغ رای قطعی هیات حل اختلاف مالیاتی مدعی بشوند که قوانین و مقررات رعایت نشده باشد و به شورای عالی مالیاتی شکایت کنند و خواستار تجدید رسیدگی به موضوع شوند .
حالا اگر این مهلت یک ماهه گذشته باشد و مالیات دهنده یا اداره مالیات اعتراضی نکرده باشد و یا بعد از این یک ماه مدارکی به دست بیاد که بتواند نتیجه رای را به نفع خودش تغییر بدهد ، بنابر ماده ۲۵۱ ؛

این ماده در مورد مالیات های مستقیم و غیر مستقیم قطعی شده است و در مرجع دیگری قابل طرح نیست یعنی طبق قانون تمامی مراحل را پشت سر گذاشتند و همچنین به استناد مدارک و دلایل کافی ادعای غیر عادلانه بودن مالیات قطعی شده را دارید .

راه حل این است که درخواست را طی نامه ای به وزیر اقتصاد و دارایی مبنی بر شکایت و تقاضای تجدید رسیدگی بنویسید و وزیر اقتصاد و دارایی با اختیارات خود پرونده مورد نظر را به هیئت ۳ نفره ، به انتخاب خودش می دهد تا بررسی شود .
رای اون هیات به اکثریت آرا قطعی و لازم الاجرا  است و جای هیچگونه اعتراض و بررسی دیگری در سازمان امور مالیاتی وجود ندارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *