تنظیم دفاتر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، از جمله دفاتر ثبت شرکت­ها تأثیر گرفته از قوانین و مقررات و شیوه­های جدید ثبتیه. از جملۀ این مقررات می تونیم به دستورالعمل ثبت الکترونیکی شرکت­ها و مؤسسات غیرتجاری و همچنین قانون جامع حد نگار (کاداستر) و آیین نامۀ اجرایی اون اشاره کرد.

طبق آخرین دستورالعمل چگونگی ثبت الکترونیکی شرکت­ها و مؤسسات غیرتجاری ریاست ثبت اسناد و املاک (دکتر تویسرکانی)، تنظیم دفاتر ثبت شرکت­ها به صورت الکترونیکی پیش بینی شده.

همینطور در قانون جامع حدنگار(کاداستر) کشور هم تنظیم دفاتر مربوط به سازمان ثبت اسناد و املاک که دفاتر ثبت شرکت­ها و مؤسسات غیر تجاری هم جزئی از اونهاست، بصورت الکترونیکی پیش بینی شده.

طبق آیین نامۀ اجرایی قانون جامع حدنگار(کاداستر)، سازمان ثبت اسناد و املاک موظف شده تا برای ثبت تأسیس انواع اشخاص حقوقی و تغییرات اونها، دفاتر الکترونیکی مربوطه رو در سامانۀ مرکزی ایجاد کنه و امکان بهره برداری بر خط از اونها رو برای ادارات ثبت و ادارۀ کل ثبت شرکت­ها و مؤسسات غیرتجاری فراهم کنه. اسناد ثبت تأسیس و ثبت تغییرات انواع اشخاص حقوقی با بهره گیری از ظرفیت­های اخذ اثر انگشت دیجیتالی یا امضاء الکترونیک تنظیم و در دفتر الکترونیکی ثبت میشن و بعد از اون در سامانه­های متمرکز سازمان ذخیره سازی میشن. سازمان با توجه به تکالیف قانونی مربوطه، کلیۀ دفاتر دست­نویس مورد بهره برداری در واحدهای ثبتی، دفترخانه­های اسناد رسمی، دفترخانه­های ازدواج وطلاق، ادارات اجرای اسناد رسمی و همچنین ادارات ثبت شرکت­ها و مؤسسات غیرتجاری و مرکز مالکیت معنوی سازمان رو به تدریج و با رعایت مهلت مقرر در قانون به دفاتر الکترونیک تبدیل میکنه.

در حال حاضر، دفاتر ثبت شرکت­ها به صورت الکترونیکی و با اختصاص دادن شمارۀ صفحه و شمارۀ جلد، به صورت الکترونیکی و مرتبط با شمارۀ ثبت و شناسه ملی شخصیت حقوقی تهیه میشه. علاوه بر شناسایی و درج زمان دقیق تنطیم سند و تحریر و امضای مسئول اداره و متقاضی ثبت، تمامی سوابق نسخۀ الکترونیکی دفتر هم در آرشیو آگهی­های ثبتی در سامانۀ آگهی­های سازمان ثبت اسناد و املاک قابل رؤیته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.